IMPREGNACJA PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE PŁYTEK

Regularne, podstawowe czyszczenie ciepłą wodą z łagodnym środkiem wystarczy, aby podłoga wyglądała dobrze. Możesz także użyć delikatnego, uniwersalnego środka czyszczącego w sprayu do codziennego użytku, aby usunąć osady z mydła, osady z twardej wody i pleśń. Nie używaj środków czyszczących zawierających kwasy lub amoniak (i inne żrące chemikalia), ponieważ mogą one uszkodzić fugi i glazurowane powierzchnie płytek. Wybierz produkty kompatybilne z fugą, aby uniknąć uszkodzenia lub odbarwienia fugi. Zawsze dokładnie osusz porcelanę po czyszczeniu.


Płytki nieszkliwione należy regularnie czyścić skoncentrowanymi środkami do czyszczenia płytek o neutralnym pH. Te środki czyszczące lepiej nadają się do usuwania smaru, olejów i zwykłych wycieków z nieszkliwionych produktów.
Technologia zastosowana w płytkach gresowych, która sprawia, że są one o 50% bardziej antypoślizgowe niż zwykłe płytki niesie ze sobą również ich większą porowatość, czyli łatwość absorbancji brudu.

ZAPOBIEGANIE PLAMOM I ZARYSOWANIOM
Podczas gdy porcelana jest odporna na zarysowania, trawienie i plamy, powierzchnie te nie są odporne na uszkodzenia. Uważaj, aby nie narażać porcelany na działanie trwałych atramentów lub barwników, ponieważ mogą one nie być usuwalne. Jeśli porcelanowe powierzchnie są narażone na działanie permanentnego markera lub barwnika, należy jak najszybciej spłukać powierzchnię wodą, a następnie zastosować zatwierdzony środek czyszczący. Dokładnie spłucz i osusz. Chociaż porcelana jest odporna na plamy z soków, wina, kawy i innych substancji spożywczych, najlepiej jest natychmiast wycierać rozlane płyny, aby zapobiec ewentualnym plamom.

Podczas krojenia warzyw, krojenia chleba lub przygotowywania innych ostrych naczyń na porcelanowym blacie używaj deski do krojenia. Używaj środków czyszczących i narzędzi, które nie są ścierne. Dodatkowo przed czyszczeniem należy zamieść lub odkurzyć płytki, aby usunąć kurz lub zanieczyszczenia.

OCHRONA POWIERZCHNI PORCELANOWYCH
Porcelana nie wymaga plombowania; jednak dobrze jest uszczelnić fugi lub wszelkie fugi. Użyj produktu bezpiecznego zarówno dla płytki, jak i fugi.
Aby usunąć uszczelniacze, woski i inne wykończenia podłóg z płytek porcelanowych lub blatów, użyj uszczelniacza do płytek i zmywacza do kleju. Zawsze najpierw przetestuj mały obszar. Nałóż obfitą ilość nierozcieńczonego środka uszczelniającego i środka do usuwania kleju na łatwym do opanowania obszarze. Pozostawić bez wysychania, aż pozostałości uszczelniacza na powierzchni zmiękną. W razie potrzeby nałóż ponownie, aż uszczelniacz zmięknie i będzie można go usunąć, wycierając bawełnianym ręcznikiem lub gąbką. Jeśli to konieczne, wymieszaj nylonową nakładką do szorowania. Dokładnie spłukać czystą wodą. Nie stosować do uszczelniaczy płytek lub fug na produktach z kamienia naturalnego.

PIELĘGNACJA FUGI
Cel zaprawy jest dwojaki, aby wypełnić spoinę między płytkami i zapewnić miejsce na wygięcie płytki. Zmniejsza pękanie płytek i staje się trwałym, integralnym elementem gotowej instalacji. Fuga jest jedną z trudniejszych części konserwacji podłogi z płytek porcelanowych. Ma tendencję do wychwytywania brudu i z czasem ciemnieje. Wymaga bardziej specjalistycznego czyszczenia i konserwacji niż płytka.

Impregnacja płytek
Bezpośrednio po ułożeniu i fugowaniu płytek nową instalację należy przykryć brązowym papierem (aby zabezpieczyć ją przed gruzem i umożliwić odparowanie wilgoci) na czas pozostałych prac budowlanych. Fugi należy codziennie zwilżać czystą wodą za pomocą czystej gąbki lub mopa przez pierwsze siedem dni. Ta procedura ułatwia utwardzanie fugi i pomaga lepiej zachować jej kolor.

Impregnowanie
Zaprawy cementowe po montażu należy uszczelnić. Uszczelniacz penetrujący/impregnujący, który nie zawiera silikonu, skutecznie zwiększa odporność fug na rozlania, plamy i wchłanianie wilgoci, a także może pomóc w lepszym zachowaniu pierwotnego koloru i zmniejszeniu konserwacji. Uszczelniacze należy regularnie nakładać na fugi (glazura nie wymaga impregnacji). Niektóre uszczelniacze będą działać przez kilka lat (patrz informacje o produkcie i gwarancje), ale częstotliwość będzie również zależeć od wzorców ruchu i procedur konserwacyjnych. Fuga powinna być zaimpregnowane 72 godziny po instalacji.
Zaprawa epoksydowa jest utwardzana chemicznie i nie wymaga uszczelniaczy, które mają zaprawy cementowe. Są naturalnie odporne na zalanie, plamy i wilgoć.


Czyszczenie
Fuga musi być okresowo czyszczona, aby usunąć wszelkie nagromadzone powierzchnie. Rutynowe czyszczenie fug można wykonać za pomocą codziennego skoncentrowanego środka czyszczącego do użytku domowego lub komercyjnego, w zależności od zastosowania. Gdy wymagane jest intensywne czyszczenie fug, konieczne będzie użycie profesjonalnej maszyny i chemii. Możesz również rozważyć profesjonalne firmy czyszczące fugi.
Renowacja fug
Kiedy fuga została poplamiona do tego stopnia, że nie można jej utrzymać ani przywrócić jej naturalnego koloru, można użyć „bejcy do fug”. Bejce do fug to produkty na bazie żywic epoksydowych, które są specjalnie zaprojektowane do wnikania w fugę i uszczelniania powierzchni trwałym kolorem. Po zabrudzeniu fugi nie ma potrzeby jej dalszego uszczelniania uszczelniaczem penetrującym/impregnującym. Przed bejcowaniem spoinę należy dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, olejów, smarów lub uszczelniaczy za pomocą profesjonalnego środka do czyszczenia płytek i fug.