Wszystko, co musisz wiedzieć o myjkach ciśnieniowych

Mycie ciśnieniowe eliminuje nawarstwianie i narastanie, które przyczyniają się do powstawania głębokich plam, gnicia i erozji powłok i materiałów konstrukcyjnych takich jak beton, drewno czy aluminium.
Proces mycia ciśnieniowego jest nieco bardziej skomplikowany niż po prostu zdobycie maszyny i usunięcie brudu. Istnieje możliwość spowodowania znacznych, widocznych uszkodzeń w postaci wżerów, linii i degradacji powierzchni, co może prowadzić do wielu dodatkowych problemów i kosztownych napraw.
Wybór i używanie myjki ciśnieniowej nie musi być jednak onieśmielającym procesem. Zrozumienie właściwego sprzętu, techniki i środków czyszczących jest niezbędne do skutecznego i bezpiecznego mycia wysokociśnieniowego oraz do zapobiegania uszkodzeniom czyszczonej powierzchni lub samego siebie.
Siła uderzenia czyli moc myjki wyrażona w Barach oraz wydatek wody/h to dwa kluczowe parametry.
Moc myjki ciśnieniowej jest określana przez w/w parametry a ich właściwy dobór ma kluczowe znaczenie w myciu ciśnieniowym, ponieważ im wyższy baraż, tym większą siłę będzie wywierać woda na czyszczoną powierzchnię. Jeśli ciśnienie jest jest zbyt wysokie, możesz łatwo uszkodzić wiele powierzchni.


Im wyższy wydatek wody l/h, tym szybszy proces czyszczenia i płukania, ponieważ uwalniana jest większa ilość wody. Im niższa ilość wody przepływająca przez lancę a potem dyszę, tym dłużej trwa proces czyszczenia i generalnie wymagane będzie wyższe ciśnienie, co grozi uszkodzeniem powierzchni.
Zobacz poniższą tabelę, aby uzyskać informacje o odpowiednich wartościach wyjściowych PSI dla typowych prac związanych ze sprzątaniem:

Rodzaje myjek ciśnieniowych
Elektryczne myjki ciśnieniowe to wygodne, lekkie maszyny. Zwykle są tańsze, cichsze i bardziej przenośne niż maszyny zasilane spalinowo, co czyni je idealnymi do prac domowych, takich jak czyszczenie ogrodzeń oraz usuwanie plam i brudu z betonu. Mogą być również używane w pomieszczeniach, ponieważ nie ma wyciągu spalin z maszyny.
Myjki ciśnieniowe spalinowe mogą zapewnić wyższe ciśnienie wody niż elektryczne, często przekraczające 200 Bar. Są one często używane do głębokiego czyszczenia betonu, przygotowania bocznicy do malowania i bardziej intensywnych prac związanych z czyszczeniem. Jednak tego typu myjka ciśnieniowa często wydaje głośny dźwięk i emituje szkodliwe spaliny podczas pracy.


Znaczenie dysz podczas mycia ciśnieniowego
Wybór niewłaściwej dyszy lub końcówki natryskowej do myjki ciśnieniowej może spowodować szereg problemów i potencjalnie kosztownych uszkodzeń. Uszkodzeniu betonu są powszechne w przypadku niewłaściwego użytkowania końcówki, złamanych uszczelek okiennych, uszkodzonych pokładów drewnianych lub kompozytowych, przebijania zaprawy murarskiej na ceglanych ścianach lub podjazdach i nie tylko. Wnikanie wody pod wysokim ciśnieniem może również powodować problemy z pleśnią i pleśnią.
Do różnych prac potrzebne są różne dysze myjki ciśnieniowej. Im bardziej ograniczasz przepływ wody, tym bardziej zwiększasz prędkość.


Rodzaje dysz myjek ciśnieniowych
Myjki ciśnieniowe są dostarczane z końcówkami dysz oznaczonymi 3-4 kolorami lub wygodną dyszą wielostrumieniową z tarczą do czyszczenia powierzchni płaskich. Przed każdym użyciem należy wyczyścić dyszę spryskiwacza myjki ciśnieniowej za pomocą szpilki.
0° (czerwony): wystrzeliwuje bezpośredni strumień wody na powierzchnię w obszarze wielkości jednej czwartej. Wysoka siła piaskowania sprawia, że ​​używanie jej na wielu powierzchniach jest niebezpieczne, ale służy do usuwania ciężkich osadów lub rdzy na sprzęcie.
15° (żółty): Tworzy w dyszy strumień wody o szerokości 15 stopni przy niskim ciśnieniu. Jest to często używane do usuwania farby z drewna, muru lub metalu oraz do przygotowania powierzchni do malowania.
25° (zielony): tworzy strumień wody o szerokości 25 stopni w dyszy, zapewniając mniejszy nacisk powierzchniowy w celu podniesienia gleby bez uszkadzania powierzchni pod nią. Jest to najczęściej używane do ogólnego czyszczenia błota i brudu z podjazdów, mebli ogrodowych, pokładów, pojazdów i innych.
40° (biały): tworzy strumień wody o temperaturze 40 stopni, najczęściej używany do delikatnych powierzchni i lekkiego czyszczenia, w tym okien i samochodów.
65° (czarny): Dysza z czarną końcówką do mydła wykorzystuje większy otwór, aby zmniejszyć prędkość i zwiększyć ciśnienie w wężu, co powoduje wciąganie detergentu do linii, dzięki czemu można nanieść mydło na powierzchnię w celu łatwiejszego czyszczenia.

Dysze rotacyjne to uniwersalne rozwiązanie do większości prac. Dzięki silnej rotacji strumienia pozwala łatwo czyścić nawet bardzo trudne kształty, powierzchnie.

Jak myć ciśnieniowo
Należy rozpocząć mycie ciśnieniowe od 4 stóp na zewnątrz, zbliżając się odpowiednio do potrzeb. Zawsze pracuj na małych odcinkach. Pamiętaj, że cofanie się od powierzchni podczas mycia ciśnieniowego zmniejsza wywierane na nią ciśnienie, niezależnie od doboru dyszy. Aby usunąć uporczywe osady lub plamy, najpierw przesuń spray bliżej powierzchni, aby zwiększyć skuteczne ciśnienie. Jeśli to nie zadziała, zmień dyszę na dyszę o niższym stopniu.

Podczas czyszczenia powierzchni pionowych, takich jak siding, zacznij od dołu i przesuwaj do góry podczas nakładania roztworów czyszczących. Następnie spłucz od góry do dołu. Nigdy nie spryskuj oblicówki, aby uniknąć przemieszczenia boazerii lub przedostania się wody pod powierzchnię, co potencjalnie może spowodować pleśń i pleśń.
Uważaj na to, gdzie spłukujesz brud po czyszczeniu wysokim ciśnieniem.


Ważne jest również właściwe przechowywanie, aby uniknąć uszkodzenia twojej myjki ciśnieniowej. Zawsze wypłucz sprzęt przed przechowywaniem. Niektóre produkty mogą powodować korozję części myjki ciśnieniowej. Poszukaj produktu, który nie zaszkodzi czyszczonej powierzchni ani otaczającym ją powierzchniom.

Odpowiedzialne mycie ciśnieniowe w domu oznacza odpowiedzialne używanie środków czystości. Zachowaj ostrożność przy wyborze środka czyszczącego.
Wiele roztworów do czyszczenia myjek ciśnieniowych ma właściwości ścierne lub korozyjne, co może zaszkodzić zarówno architekturze krajobrazu, jak i wyposażeniu.

Jeśli nie wiesz jaką myjkę wybrać zawsze możesz skorzystać z usług naszej wypożyczalni myjek ciśnieniowych Karcher w Siemianowicach Śląskich. Posiadamy szeroką ofertę wynajmu. Myjki zimnowodne, z grzaniem wody od 150 do 250 Bar. W naszej ofercie znajdą Państwo myjkę Karcher HDS 5/15 z grzaniem wody, myjkę Karcher HDS 10/200 380V z grzniem wody oraz myjki zimnowodne Karcher HD10/20 czy HD5/15.

Oferujemy również serwis myjek ciśnieniowych. Zapraszamy.