10 nowych sposobów na najlepsze wykorzystanie odkurzacza parowego i piorącego

Odkurzacze parowe świetnie nadają się do usuwania błotnistych śladów stóp, ale wszechstronne, nowoczesne urządzenia mogą być używane do znacznie więcej w domu

Odkurzacze parowe, parownice stały się popularne w wielu gospodarstwach domowych w ostatnich latach, ponieważ coraz więcej z nas porzuciło dywany na rzecz twardych podłóg. Odkurzacze parowe, parownice ułatwiają usuwanie zabrudzonych śladów z płytek podłogowych i laminatu, jednocześnie zabijając szkodliwe bakterie – i to bez konieczności stosowania żrących środków chemicznych. Jednak odkurzacze parowe potrafią znacznie więcej niż tylko upiększać podłogi. Większość nowych modeli zawiera odłączane urządzenie ręczne lub ma długie dysze, których można używać do czyszczenia trudniej dostępnych powierzchni. Wiele z nich jest również wyposażonych w szereg różnych przystawek, które pomagają radzić sobie z różnymi zadaniami i mogą zmienić odkurzacz parowy z przyjemnego w użyciu w narzędzie do czyszczenia, bez którego nie można się obejść. Czytaj dalej, aby odkryć kilka innowacyjnych sztuczek parowych, o których być może nie pomyślałeś. Odkryj, które odkurzacze parowe najlepiej sprawdzają się w czyszczeniu wszelkiego rodzaju powierzchni w naszym zestawieniu pięciu najlepszych odkurzaczy parowych na rok 2020.

10 nowych zastosowań odkurzacza parowego

1. Szkło czyszczące

Wiele odkurzaczy parowych jest wyposażonych w zestawy ściereczek lub nasadki do ściągaczki, dzięki czemu możesz myj okna, lustra i parawany prysznicowe. Najlepsze modele nie powinny wytwarzać zbyt dużej ilości wody, która mogłaby pozostawić ślady na szkle, chociaż nadal dobrym pomysłem może być późniejsze wysuszenie szkła ściereczką z mikrofibry, aby zapobiec powstawaniu smug.

2. Czyszczenie fug

Fugowanie to materiał pomiędzy płytkami ściennymi i podłogowymi i utrzymanie w czystości może być koszmarem. Jest to niewygodne, gdy używa się szmatki i łatwo ją przeoczyć, ponieważ zwykle znajduje się niżej niż same płytki. Jednak użycie odkurzacza parowego z wąską dyszą umożliwia dokładne namierzanie zabrudzonych miejsc i usuwanie brudu.

3. Czyszczenie piekarnika i płyty grzejnej

Większość z nas używa silnych środków chemicznych, próbując usunąć przypieczony tłuszcz i żywność z piekarników i półek. Ta toksyczna maź często musi być pomalowana, a następnie pozostawiona na noc przed umyciem jej następnego dnia. To brudna, okropna i potencjalnie niebezpieczna praca. Używanie odkurzacza parowego jest bardziej przyjazne dla środowiska i nie wytwarza żadnych nieprzyjemnych zapachów. Uważaj jednak, aby nie używać parowaru w pobliżu elementu piekarnika, ponieważ może to go uszkodzić.

4. Odświeżanie dywanów

Chociaż odkurzacz parowy nie pierze dywanów w sposób, w jaki robiłby to właściwy odkurzacz, para, którą wytwarza, może odświeżyć tkaniny i usunąć zapachy. Najlepsze modele są wyposażone w mocowanie „dywanika”, które można założyć na głowicę mopa, umożliwiając swobodne przesuwanie się po podłodze. Zaleca się najpierw przetestowanie odkurzacza parowego na niewielkiej, ukrytej sekcji, ponieważ niektóre dywany mogą źle reagować na parę.

5. Usuwanie zagnieceń z odzieży

Jeśli chcesz usunąć zagniecenia z ulubionej kurtki lub pary spodni, wystarczy szybki podmuch gorącej pary. Jednak zdejmij je przed zrobieniem tego !!

6. Odkażanie zabawek dla dzieci

Niemowlęta i małe dzieci uwielbiają gryźć wszystko, na czym mogą położyć ręce, dlatego ważne jest, aby ich zabawki były wolne od bakterii. Odkurzacze parowe pozwalają to zrobić bez pozostawiania pozostałości szkodliwych chemikaliów i skutecznie zabijają 99,9% zarazków domowych. Można ich używać nie tylko do zabawek; są również świetną opcją do wysokich krzesełek, wózków dziecięcych i fotelików samochodowych.

7. Czyszczenie i rozmrażanie lodówki i zamrażarki

Rozlana żywność i zepsute jedzenie mogą sprawić, że lodówka będzie nieprzyjemnie pachnieć, a nawet uczynić ją niebezpieczną. Kiedy przeanalizowaliśmy 10 lodówek pod kątem dochodzenia w 2019 r., Odkryliśmy, że siedem z nich zawierało szkodliwe bakterie, w tym jeden z wysokim poziomem bakterii Aeromonas, które mogą powodować choroby przenoszone przez żywność i szereg infekcji. Para jest bardzo skuteczna w zabijaniu bakterii, więc jest świetnym sposobem na utrzymanie lodówki w doskonałym stanie. To nie wszystko – możesz go również użyć do szybkiego rozmrożenia zamrażarki.

8. Czyszczenie materaca parą

Nie tylko regularnie się pocimy i zrzucamy martwy naskórek podczas snu, ale przeciętne łóżko zawiera 10 000 roztoczy, które mogą nasilać alergie. Dlatego warto regularnie czyścić materac. Odkurzacz parowy jest idealnym narzędziem, ponieważ wysoka temperatura wytwarzanej pary zabija roztocza i nie pozostawia potem mokrego materaca. Podobnie jak w przypadku innych powierzchni, przed gotowaniem na parze skonsultuj się z producentem materaca i najpierw dokładnie odkurz, aby zebrać wszelkie luźne zanieczyszczenia.

9. Czyszczenie mebli ogrodowych i grilla

Obecne zasady dotyczące dystansu społecznego w połączeniu z ostatnimi słonecznymi dniami powodują, że większość z nas spędza więcej czasu w naszych ogrodach. Ale często jest tak, że meble ogrodowe po długiej polskiej zimie wyglądają raczej gorzej. Nie bój się jednak, szybki podmuch pary może błyskawicznie odmłodzić krzesła i stoły ogrodowe. A kiedy już to robisz, możesz też wyrzucić wszelkie resztki brudu z grilla, które zaniedbałeś, kiedy ostatnio go używałeś. Być może w tym samym czasie będziesz musiał użyć drucianej szczotki, chociaż środki czyszczące.

10. Usuwanie tapety

Jeśli nie odpoczywamy w naszych ogrodach, zachowując dystans społeczny, wielu z nas wykorzystuje czas na nadrobienie zaległych prac związanych z majsterkowaniem. Jeśli planujesz zająć się dekorowaniem, odkurzacz parowy może się bardzo przydać, ponieważ jest idealny do usuwania trudnych do przesunięcia tapet. Para wnika w papier, rozluźniając pastę i umożliwiając jej odrywanie lub zdrapywanie.

Najważniejsze wskazówki dotyczące czyszczenia parą

Odkurzacze parowe to wszechstronne urządzenia, które można wykorzystać na wiele sposobów. Ale zanim zaczniesz działać, pamiętaj o kilku kluczowych kwestiach. To dość oczywiste, ale nie zapominaj, że para jest gorąca i może uszkodzić niektóre powierzchnie. Gdy po raz pierwszy czyścisz parą nowy obszar wokół domu, najpierw przetestuj efekty na małym, niepozornym obszarze. Pomiń ten krok, a możesz zepsuć swoją sofę ze skóry syntetycznej lub kolorowe zasłony.

Unikaj delikatnych tkanin, takich jak jedwab i wełna, i nigdy nie używaj odkurzacza parowego do dezynfekcji elementów elektrycznych. Możesz chcieć wyeliminować zarazki na tablecie lub wyświetlaczu telefonu, ale podmuchanie ich parą prawdopodobnie zabije urządzenie, niż je ożywi. Uważaj nawet na twardej podłodze. Może wyglądać na solidną, ale para może łatwo uszkodzić niezamkniętą podłogę drewnianą, powodując jej pęcznienie i wypaczanie.

Jak wybrać odkurzacz parowy

Istnieją cztery główne typy odkurzacza parowego. Chociaż wszystkie działają w podobny sposób – wytwarzają strumień pary, którego używasz do usuwania plam – wszystkie mają różne mocne strony. Wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom:

  • Ręczne odkurzacze parowe Te lekkie modele są łatwe do noszenia i przechowywania. Doskonale nadają się do czyszczenia małych obszarów, takich jak krany w łazience, ale ich ograniczona pojemność zbiornika na wodę i konstrukcja ręczna oznaczają, że nie są idealne do podłóg.
  • Mopy parowe Te stojące modele, takie jak Karcher SC3 Upright przypominają odkurzacze. Zwykle są lekkie, z obrotową głowicą mopa, którą można łatwo manewrować wokół przeszkód i w zakrętach. Świetnie nadają się do podłóg, często brakuje im akcesoriów niezbędnych do czyszczenia innych powierzchni.
  • Maszyny czyszczące dwa w jednym Te wielofunkcyjne modele łączą model stojący z wyjmowanym ręcznym urządzeniem, zwykle wbudowanym w uchwyt. Są bardzo wszechstronne, ale zwykle są cięższe i droższe niż większość standardowych mopów parowych.
  • Myjki parowe cylindryczne Są to ciężkie urządzenia na kółkach z wężem i głowicą mopa oraz korpusem, który ciągniesz za sobą. Zwykle są wyposażone w wiele akcesoriów, które umożliwiają wykonanie większości prac związanych ze sprzątaniem, a duże zbiorniki na wodę oznaczają, że mogą parować znacznie dłużej niż model stojący.