Jak wyczyścić materac w 4 prostych krokach przy pomocy odkurzacza piorącego?

Właśnie wydałeś małą fortunę na materac swoich marzeń. Śpisz lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko idzie świetnie. Wtedy dzieje się nieuniknione. Wyciek. Plama. Brud. Nagle stajesz przed dylematem: jak dokładnie wyczyścić materac, nie niszcząc go? Dobra wiadomość. Dokładne czyszczenie materaca nie musi być trudne.
W rzeczywistości dokładne czyszczenie materaca powinno być dość regularnym procesem w Twoim życiu. Pomyśl o tym, to nie jest tak, że inwestujesz w dom lub samochód, a potem nigdy go nie czyścisz. To byłoby szalone. Biorąc pod uwagę ilość czasu, którą śpisz i pocisz się w materac, utrzymanie go w czystości powinno być wysokim priorytetem. W końcu drobny brud, roztocza, pot, oleje i śladowe ilości chemikaliów z przyborów toaletowych będą się z czasem gromadzić. Więc nawet jeśli nie miałeś większych bałaganów w materacach: czyszczenie materaca powinno być częścią Twojej rutyny domowej.


Ale jak to robisz? Jak zachować fabryczną świeżość materaca po miesiącach, a nawet latach użytkowania? Nie martw się. To nie jest tak trudne, jak myślisz. Możesz łatwo odświeżyć materac w kilku prostych krokach. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak łatwo jest zapewnić, że materac pozostanie tak świeży, puszysty i satysfakcjonujący jak w dniu, w którym go kupiłeś.


Czego będziesz potrzebować
Naprawdę nie potrzeba wiele, aby Twój materac był świeży i trwały. Ochrona materaca naprawdę powinna być priorytetem, zwłaszcza że niektóre płyny mogą być bardzo szkodliwe dla nowoczesnych materiałów, z których wykonane są materace. Chociaż opcjonalny, wodoodporny ochraniacz na materac pomaga zapewnić barierę przed wszystkim wymienionym powyżej i zapewnia spokój ducha. Jeśli zdarzy się, że okaże się, że musisz raz jeszcze dobrze wypocząć – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz poniżej:
• Chłonne ręczniki papierowe lub kolorowe ręczniki bawełniane
• Odkurzacz
• 300 g sody oczyszczonej w pudełku
• Delikatny środek do czyszczenia plam na tkaninie
Opcjonalnie:
• Środek do usuwania zapachów zwierząt na bazie enzymów
• Wodoodporny ochraniacz na materac

Kroki dotyczące czyszczenia materaca
Krok 1: Natychmiast zetrzyj wycieki
Co robisz po moczeniu nocnym, siusiu psa lub kota, wymiotach, a nawet po pęknięciu wody na powierzchni materaca? Zetrzyj to tak szybko, jak to możliwe! Twoje prześcieradła zapewniają tylko bardzo cienką warstwę ochronną, ale zajmie trochę czasu, zanim płyn naprawdę wsiąknie głęboko w materac, więc natychmiastową reakcją powinno być odłożenie chłonnych ręczników bawełnianych lub papierowych, w zależności od wielkości wycieku.
Kontynuuj dodawanie suchych chłonnych tkanin, gdy płyn jest wciągany do góry i dociskaj od góry, aby dostać się pod powierzchnię materaca. To niesamowite, ile płynu można wchłonąć w ten sposób i kontynuować to, aż materiały zaczną wysychać.
Rzeczy do zapamiętania:
Im dłużej płyn znajduje się na powierzchni, tym bardziej będzie wchłaniał się w materiał. Postaraj się jak najszybciej wchłonąć nadmiar wycieków, aby uniknąć zniszczenia materaca.
Krok 2: Odkurzanie
Gdy powierzchnia materaca jest sucha w dotyku lub jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z wilgocią, odkurz materac za pomocą nasadki do tapicerki. Przejdź go naprawdę dobrze i wejdź w wgłębienia na szwy oraz wokół lamówki i boków. Nie spiesz się z tym, ponieważ w tym miejscu gromadzi się kurz i alergeny, które mogą powodować nieznane problemy z oddychaniem.
Jest to również szczególnie ważne, jeśli miałeś wybuch świerzbu lub podejrzewasz, że w ogóle możesz mieć pluskwy. Wszystkie szczeliny pod materacem są idealnymi miejscami do ukrycia czających się zwierzątek, a dokładne odkurzanie w połączeniu z odpowiednim zabiegiem jest bardzo skuteczne w ich eliminacji.
Rzeczy do zapamiętania:
Odkurzanie materaca powinno być regularną częścią rutyny czyszczenia, a ponadto nie zajmuje to dużo czasu!

Krok 3: Odplamiacz na plamy

Teraz możesz zająć się plamami, które zauważyłeś podczas odkurzania. Nawet jeśli zawsze dbałeś o swój materac, może to nastąpić łatwo – szczególnie po przechowywaniu lub przeprowadzce.
Jeśli wiesz, że masz do czynienia z jakimkolwiek rodzajem płynów ustrojowych lub siku zwierzęcego, zdecydowanie zalecam użycie enzymatycznego środka czyszczącego. Działają one na różne sposoby w zależności od kupowanej marki, dlatego zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami.
Jeśli próbujesz tylko usunąć ogólne zabrudzenia lub plamy z cieczy, postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi środka do czyszczenia plam, a następnie użyj wilgotnej szmatki, aby usunąć wszelkie pozostałości środka czyszczącego i odświeżyć powierzchnię.


Rzeczy do zapamiętania:
Plamy unieważnią gwarancję na materac, więc pamiętaj, aby dostać się do nich, gdy są jeszcze świeże, aby uniknąć trwałego związania plamy.


Krok 4: Usuwanie zapachów

Ten krok może przynieść korzyści nawet najczystszym materacom. W tkaninach czają się zapachy, ale na szczęście bardzo łatwo jest zdezodoryzować materace, spryskując je obficie pudełkiem sody oczyszczonej.
Będziesz chciał zachować to miejsce przez 12 do 24 godzin, więc może to być dobra noc, aby rozbić obóz na podłodze w salonie, aby poczuć zapach sody oczyszczonej. Ponadto, jeśli możesz, przenieś materac do nasłonecznionego okna – pomoże to zwiększyć właściwości odkażające sody oczyszczonej. Gdy skończy się czas, po prostu odkurz luźną sodę oczyszczoną.
Rzeczy do zapamiętania:
Im bardziej pachnący jest twój materac, tym dłużej powinieneś pozwolić na ten krok. Jest to również dobra sztuczka w przypadku zapachów dywanów i dywanów.


Krok 5 (opcjonalnie): Odpowietrz, jeśli to możliwe

Światło słoneczne i promienie UVA są bardzo skuteczne w odkażaniu i odświeżaniu tkanin. Jeśli to możliwe i nie łamie się pleców, rozważ pozostawienie materaca na dzień na zewnątrz. Jeśli masz trampolinę, jest to idealna powierzchnia do umieszczenia na niej w celu zapewnienia przepływu powietrza, ale równie skuteczne może być pozostawienie jej na słonecznym tarasie lub oparcie jej o dom.
Rzeczy do zapamiętania:
Materace mogą być bardzo ciężkie i nieporęczne. Nie próbuj tego kroku samodzielnie, aby uniknąć wypadku lub obrażeń, i rób to tylko wtedy, gdy jest to łatwe do osiągnięcia.
Krok 6 (opcjonalnie): Dodaj ochraniacz na materac lub podkładkę

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, rozważ dodanie podkładki na materac lub wodoodpornego ochraniacza. Wiele osób początkowo unika tego pomysłu, ponieważ czują, że zmienia on wygodę ich powierzchni do spania, ale wiele dostępnych obecnie na rynku ochraniaczy na materace w ogóle nie ma tego problemu. Podkładki wodoodporne, o ile są odpowiednio pielęgnowane, chronią materac przed różnymi płynami i plamami, a ponadto są łatwe w czyszczeniu. Ponadto ich wymiana w razie potrzeby jest znacznie tańsza.
Rzeczy do zapamiętania:
Podkładki i ochraniacze na materac zapewniają barierę ochronną i pomogą zachować gwarancję na materac – nie wspominając o tym, że znacznie ułatwiają czyszczenie.
Warto przeczytać: Jak czyścić nakładkę na materac z pianki memory?
Wniosek
Myśl o czyszczeniu materaca może być zniechęcająca, ale mam nadzieję, że ten samouczek pokazał, jak łatwo i skutecznie możesz być, mając kilka prostych materiałów i trochę czasu. Ważne jest, aby regularnie sprzątać swój materac w domu, aby pomóc w usuwaniu alergenów i kurzu, a także przedłużyć okres gwarancji. Czasami zdarzają się wycieki i plamy, pamiętaj, aby zająć się nimi jak najszybciej.